W każdym domu wielorodzinnym czy jednorodzinnym jest klatka schodowa. Klatka schodowa stanowi wydzielone miejsce w budynku ścianami bądź też dobudowane. Układ schodów w klatce schodowej w rzucie poziomym może być następujący: schody proste jednobiegunowe lub dwubiegowe, schody dwubiegowe powrotne, schody trójbiegunowe lub czterobiegowe łamane, schody zabiegowe, schody wachlarzowe, schody kręte oraz schody rozdzielne. Innym elementem domu jest westybul. Jest to reprezentacyjny przedpokój. Stanowi on połączenie głównego wejścia z innymi pomieszczeniami. Innym rodzajem przedpokoju, ale już mniej reprezentacyjnego jest przedsionek. Jest to pomieszczenie znajdujące się pomiędzy wejściem a wnętrzem domu. Jest to tak zwany wiatrołap. Zasadniczą funkcją tego pomieszczenia jest wyrównanie różnicy temperatur panujących. Ma to na celu ochronę ciepła. Innym rodzajem przedpokoju jest hol. Stanowi od duży reprezentacyjny przedpokój. Stanowi centralny węzeł komunikacyjny. Ma kształt kwadratu bądź prostokąta. Centralnym punktem holu są schody. Istnieją dwa typy holu: hol zewnętrzny oraz hol wewnętrzny. Hol zewnętrzny stanowi pomieszczenie, które łączy pokoje z zewnętrzem. Z tego typu holu można wejść do pokoi, na korytarz lub na zewnątrz. Z kolei hol wewnętrzny stanowi pomieszczenie, które łączy tylko pokoje. Innym rodzajem przedpokoju jest korytarz. Jest to długa sień, która prowadzi do wielu pokoi. Jest to ogólnie pomieszczenie komunikacyjno-użytkowe. Łączy ze sobą wewnętrzne pomieszczenia budynku lub mieszkania.
PODOBNE ARTYKUŁY
Pałace
Wśród ważniejszych rezydencji znajdujących się na terenie Polski warto wymienić między innymi następujące: Zamek Ujazdowski w Warszawie, Pałac w Czerniakowie, Pałac Paca-Radziwiłłów w Warszawie, Pałac Branickich w Białymstoku, Pałac w Wilanowie, Pałac Branickich w Białymstoku oraz Pałac w Radzyniu Podlaskim. Rezydencje zaczęły powstawać w XVII wieku i do dziś można je zobaczyć w wielu miejscach Polski. Innym rodzajem domu jest organistówka. Jest to rodzaj budynku mieszkalnego, który stanowi własność parafii. Jest przeznaczony dla świeckich pracowników kościoła. Kolejnym pięknym domem jest pałac. Pałac stanowi reprezentacyjną budowlę mieszkalną. Pierwsze pałace zaczęły pojawiać się już w starożytności. Wśród nich warto wymienić następujące: Knossos, Fajstos, Zakros oraz Malii na Krecie z XIX do XIII wieku przed naszą erą, pałac Totmesa trzeciego oraz pałac Amenhotepa trzeciego w Egipcie z XV do XIV wieku przed naszą erą, pałac w Dur-Szarrukin z VIII wieku przed naszą erą, jak również pałac Suza oraz pałac Persepolis w Iranie z…
Zamki
Niegdyś domem mieszkalnym był zamek. Zamek stanowi zespół zarówno elementów mieszkalnych, jak i warownych. Murowane zamki zaczęły powstawać w XIV wieku. Istnieje wiele rodzajów zamków, które można wyróżnić pod wieloma względami. Stąd też podział ze względu na funkcje wyróżnia następujące typy zamków: zamki strażnicze, zamki mieszkalne, zamki administracyjne oraz zamki schronieniowe. Z kolei ze względu na rodzaj użytego do budowy materiału wyróżnia się następujące typy zamków: zamki drewniane, zamki ceglane oraz zamki kamienne. Ze względu na usytuowanie zamku wyróżnia się: zamki wyżynne, zamki nizinne oraz zamki wodne. Natomiast ze względu na osadnictwo wyróżnia się następujące typy zamków: zamki samotne oraz zamki związane z miastem. Istnieje również podział zamków ze względu na układ przestrzenny. Ten podział wyróżnia następujące typy: zamki regularne, zamki nieregularne, zamki pojedyncze oraz zespoły obronne. Zamek pełnił następujące funkcje: stanowił siedzibę władcy oraz administracji, stanowił placówkę militarną, stanowił więzienie, stanowił skarbiec, stanowił miejsce sądów, stanowił funkcję obronną granic…
Dom autonomiczny
Dom autonomiczny jest to budynek, który posiada budowę, jaka umożliwia niezależne funkcjonowanie. Budynek taki może istnieć i funkcjonować bez podłączania żadnych mediów. Taki dom pozwala na użycie dostępnych na miejscu zasobów energii czy wody deszczowej. Są to budynki energooszczędne i mają mniejszy wpływ na środowisko niż budynki tradycyjne. Do funkcjonowania takiego autonomicznego domu niezbędne są pasywne systemy słoneczne, ogrzewanie słoneczne, toalety kompostujące, bateria akumulatorów w piwnicy oraz energooszczędne okna. Głównym źródłem zaopatrzenia autonomicznego domu w wodę jest studnia bądź woda deszczowa. W tym drugim przypadku woda doskonale sprawdza się do spłukiwania toalet, podlewania ogrodu czy innych tym podobnych czynności. Nowoczesne projekty domów autonomicznych wyróżniają użycie toalet kompostujących bądź bezwodnych pisuarów. Te rozwiązania całkowicie eliminują użycie wody. Wodę niezbędną do picia z kolei można uzdatniać. Doskonałym rozwiązaniem na utylizację ścieków w autonomicznym domu jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Powstałe osady ściekowe poddaje się spalaniu. Takie uzdatnione ścieki doskonale nadają się jako woda…
Sposób życia w domu autonomicznym
Dom autonomiczny w swoim zakresie może posiadać własne źródła prądu. W przypadku zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną wystarczy zastosować takie urządzenia, jak: oświetlenie fluorescencyjne, komputery przenośne oraz gazowe chłodziarki absorpcyjne. Poza tym jako źródło prądu można zastosować ogniwa słoneczne, które montuje się na dachu domu. Żywotność takich ogniw wynosi 40 lat. W miejscach, w których często wieją silne wiatry można do produkcji energii elektrycznej zastosować turbinę wiatrową. Nadmiar energii elektrycznej może być magazynowany w bateriach akumulatorów. Ogrzewanie z kolei w takim domu jest możliwe dzięki szczelnym nowoczesnym oknom. Wypełnienie kryptonem lub argonem przestrzeni międzyszybowych pozwala na uzyskanie ocieplenia przez słońce. Okna powinny również wychodzić na południe, co pozwoli na zwiększenie pojemności cieplnej domu. Co więcej, okrycie ścian oraz dachu warstwą ziemi oraz obecność drzew i krzewów pozwoli na ograniczenie strat ciepła do otoczenia. W domach autonomicznych ma zastosowanie ogrzewanie, które pochodzi z odzysku ciepła ze spalin z turbiny gazowej, silnika…