Dom autonomiczny w swoim zakresie może posiadać własne źródła prądu. W przypadku zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną wystarczy zastosować takie urządzenia, jak: oświetlenie fluorescencyjne, komputery przenośne oraz gazowe chłodziarki absorpcyjne. Poza tym jako źródło prądu można zastosować ogniwa słoneczne, które montuje się na dachu domu. Żywotność takich ogniw wynosi 40 lat. W miejscach, w których często wieją silne wiatry można do produkcji energii elektrycznej zastosować turbinę wiatrową. Nadmiar energii elektrycznej może być magazynowany w bateriach akumulatorów. Ogrzewanie z kolei w takim domu jest możliwe dzięki szczelnym nowoczesnym oknom. Wypełnienie kryptonem lub argonem przestrzeni międzyszybowych pozwala na uzyskanie ocieplenia przez słońce. Okna powinny również wychodzić na południe, co pozwoli na zwiększenie pojemności cieplnej domu. Co więcej, okrycie ścian oraz dachu warstwą ziemi oraz obecność drzew i krzewów pozwoli na ograniczenie strat ciepła do otoczenia. W domach autonomicznych ma zastosowanie ogrzewanie, które pochodzi z odzysku ciepła ze spalin z turbiny gazowej, silnika sterlinga bądź silnika spalinowego. Z kolei ciepłą wodę użytkową uzyskuje się za pomocą kolektorów słonecznych. Do tego niezbędny jest również dobrze izolowany zbiornik wody. Natomiast chłodzenie oraz klimatyzacja jest możliwe za pomocą przepuszczenia powietrza wentylacyjnego, który wchodzi do domu poprzez gruntowy wymiennik ciepła. Poza tym istnieje obecnie kilka innych metod chłodzenia budynków autonomicznych.
PODOBNE ARTYKUŁY
Dom pasywny
Dom pasywny jest to taki typ domu, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych, jak również zastosowaniami rozwiązań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii. Do uzyskania ciepła stosuje się w takim domu promieniowanie słoneczne, odzysk ciepła z wentylacji oraz zyski cieplne pochodzące od wewnętrznych źródeł. Istotą budownictwa pasywnego jest uzyskanie maksymalnych zysków energetycznych oraz ograniczenie strat ciepła. W tym celu przegrody budynku posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Co więcej, zewnętrzna powłoka budynku nie jest przepuszczalna dla powietrza. System wentylacyjny natomiast pozwala na zmniejszenie strat ciepła dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła. Innym typem domu jest dom niskoenergetyczny. Cechuje się niższym zapotrzebowaniem na ciepło niż standardowe budynki. Domy energooszczędne posiadają takie istotne elementy jak: dobra izolacja przegród zewnętrznych, okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, mniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku, ogrzewanie pasywne oraz zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W domach energooszczędnych stosuje się następujące technologie: kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory…
Rodzaje mieszkań
Falowiec to typ budynku, w którym konstrukcja oraz układ balkonów przypomina falę. Wejście do mieszkań w tego typu budynku znajdują się na galeriach. Galerie są połączone ze sobą klatkami schodowymi. Tego typu budynki na terenie Polski powstawały w latach 60-tych oraz 70-tych dwudziestego wieku. Głównie powstawały w Gdańsku. Do mieszkań w takim falowcu wchodzi się w zależności od mieszkania albo z klatek schodowych albo z otwartych korytarzy. W budynku takim znajdują się windy. Wszystkie balkony skierowane są w stronę południową. Najdłuższy polski falowiec posiada 10 pięter oraz 4 klatki schodowe. Innym typem budynku jest jamnik. Mieszkanie to z kolei zespół pomieszczeń mieszkalnych oraz pomocniczych, które posiadają odrębne wejście i jest oddzielony przegrodami budowlanymi. Stanowi samodzielne lokum do prowadzenia gospodarstwa domowego. Istnieje kilka typów mieszkań. Są to: mieszkania spółdzielcze, mieszkania komunalne, mieszkania przeznaczone na sprzedaż oraz na wynajem, mieszkania indywidualne, mieszkania społeczno-czynszowe oraz mieszkania zakładowe. Mieszkanie spółdzielcze jest to mieszkanie, które…
Dworki w Polsce
Dworek Olszewskich stanowi kompleks dworsko-parkowy znajdujący się w Bełchatowie. Dwór powstał w XVIII wieku w stylu późnobarokowym. Pierwszymi właścicielami dworu była rodzina Rychłowskich herbu Nałęcz. Następnymi właścicielami dworku była rodzina Kaczkowskich herbu Świnka. Następnymi właścicielami byli Reinhold Spiller oraz Ernest Ludendorf. Następnie posiadłość tą nabył Henryk Hellwig. Dopiero po drugiej wojnie światowej dworek wszedł w posiadanie rodziny Olszewskich. Wśród obecnie zachowanych elementów dworu warto wymienić następujące: więźba dachowa, elementy drzwi oraz elementy okien z taflami szklanymi, kominek oraz wzorzysta mozaika parkietowa. Wokół dworu znajduje się część zachowanego parku z XVIII wieku. Obecnie dworek należy do Urzędu Miasta. W XXI wieku powstała w parku ścieżka geologiczna. Znajdują się tutaj następujące fragmenty skał: wapień skalisty z bułami krzemiennymi, którego wiek sięga około 150 milionów lat, piaskowiec kwarcytowy, którego wiek wynosi około 10 milionów lat, fragmenty skrzemieniałych pni drzew mioceńskich, których wiek wynosi około cztery miliony lat, węgiel brunatny ksylitowo-ziemisty, którego wiek wynosi…
Architektura domów
Architektura jest to dział nauki związany ze sztuką projektowania, konstruowaniem oraz budową budynków oraz innych budowli. Doskonały budynek powinien spełniać trzy zasadnicze reguły: trwałość, użyteczność oraz piękno. Budynek ogólnie stanowi obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem. Budynek posiada fundamenty oraz dach. Ponadto z przestrzeni jest wydzielony za pomocą przegród budowlanych. Budynki dzieli się ze względu na przeznaczenie. Stąd też wyróżnia się następujące typy budynków: budynek gospodarczy, budynek inwentarski, budynek mieszkalny, budynek użyteczności publicznej oraz budynek techniczny. Lokal mieszkalny to z kolei wydzielony fragment nieruchomości budynku mieszkalnego. Lokal mieszkalny służy w celu zaspokajania potrzeb bytowych. Złożony jest z takich elementów jak: pokoje, kuchnia, łazienka oraz korytarz. Pokój, czyli pomieszczenie stanowi część mieszkania, która jest wydzielona przegrodami budowlanymi. Pomieszczenia można podzielić zarówno ze względu na konstrukcję, jak i na funkcje, jakie pełnią. Podział ze względu na konstrukcję wyróżnia następujące typy pomieszczeń: zamknięte oraz otwarte. Pomieszczenia zamknięte są to pokoje, które…